اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

 

درباره اینفلوئنسر و اینفلوئنسر مارکتینگ و کمپین‌های این روش بازاریابی دیجیتال در مقاله‌های قبلی صحبت کردیم.در این مقاله قراره درباره اینفلوئنسر و اینفلوئنسر مارکتینگ به یه جمع‌بندی کلی برسیم.

این روزها در هر مقاله‌ای که درباره بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ میخونین،نامی از اینفلوئنسرها و بازاریابی با اونا اومده.شاید یکی از دلایل پر رنگ شدن این نام گسترش شبکه‌های اجتماعی در زندگی مردمه.در واقع دلیل اصلی این موضوع همین مساله هست.رسانه‌های اجتماعی در لابه‌لای لحظه‌های زندگی آدم‌ها نفوذ کرده و کاربران وقت زیادی از روز رو در شبکه‌های اجتماعی میذارن و این باعث میشه که در طول روز مطالب زیادی رو رصد کنن و درباره همه چیز آگاه بشن.علایق خود رو بشناسن و افراد مورد علاقه خود رو دنبال کنن.برای هر موضوعی صحبت کنن و درباره اون نظر بدن.

|گروه هنری خواجویی|

این روند باعث شده تا مردم نسبت به تصمیم‌اشون برای انتخاب برند،محصول یا خدماتی آگاه‌تر بشن و نیز به قدرتی بیشتری دست پیدا کنن.میان این تصمیم‌گیری‌ها کاربران گوش‌های خود رو تیز کردن تا حرف‌های آدم‌های شناخته شده رو بشنون.بهتره اینطور بگیم که حرف‌های افراد شناخته شده روی تصمیم مردم تاثیر بسیار زیادی داره.

اینفلوئنسر کیست؟

حالا این افراد شناخته شده چه کسایی هستن؟ خب رسیدیم سر اصل مطلب یعنی اینفلوئنسر کیست.«به افراد شناخته شده و تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی اینفلوئنسر میگن.» این تعریف کلی از اینفلوئنسر هست.همونطور که گفتیم رشد شبکه‌های اجتماعی در روند زندگی مردم و تصمیماشون تاثیر گذاشته،از سوی دیگر افرادی هم در رسانه‌های اجتماعی با انتشار عکس‌ها و ویدیوهایی مخاطبایی رو به سمت خود جذب کردن.اونا ممکنه از زندگی روزمره،حرفه،علاقه‌مندی‌ها و سرگرمی‌های خود،دغدغه‌های خود در زمینه‌های مختلف مثل فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی، سیاسی،ورزشی و … شروع به تولید محتوا به صورت عکس و ویدیو میکنن و اونا رو در صفحشون به اشتراک میذارن.

گروهی از مردم هم به دلیل علاقه‌مندی و سلیقه خود این افراد رو دنبال میکنن در نتیجه تعداد فالوورهای این افراد روز به روز افزایش پیدا میکنه و هزاران نفر میرسه.این افراد برعکس سلبریتی‌ها (هنرمندا،ورزشکارا،فعالان سیاسی،اقتصادی و …) در خارج از فضای مجازی کمتر شناخته شدن.در واقع معروفیت اونا بیشتر در رسانه‌های اجتماعی هست،اما تاثیرگذاری بیشتری رو روی مخاطبای خود دارن.

اینفلوئنسرها رو از جنبه‌های مختلف میشه تقسیم‌بندی کرد اما شاخص اصلی دسته‌بندی اونا میزان فالوور اوناست.در میان جماعت افراد تاثیرگذار،ماکرو اینفلوئنسرها و میکرو اینفلوئنسرها رو داریم.تفاوت اونا توی چیه؟ افرادی که تقریبا بالای ۵۰۰ هزار فالوور دارن رو ماکرو اینفلوئنسر میگن و همچینین به کسایی که بین ۱۰ تا ۵۰۰ هزار فالوور دارن رو میکرو اینفلوئنسر گفته میشه.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتنیگ چیست؟

سوال بعدی که خیلی‌ها درباره اون کنجکاو هستن اینه که اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ «بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها رو اینفلوئنسر مارکتینگ میگن.» این نیز یه تعریف کلی از اینفلوئنسر مارکتینگه.اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از ترندهای جهانی 2020 توی دنیای دیجیتال مارکتینگ هست که روند رو به رشدی رو در پیش گرفته.

بازاریابی دهان به دهان (Word of mouth marketing) یکی از روش‌های پر بازده بازاریابیه که همواره از گذشته تاکنون مورد علاقه بازاریابان هست.اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از ابزارهاییه که با استفاده از بازاریابی دهان به دهان همیشه در طول زمان برای کسب و کارها مفید بوده اما اکنون با رشد شبکه‌های اجتماعی این ابزار وارد فاز جدیدی شده.در واقع اینفلونسر راه میانبری برای اجرای بازاریابی دهان به دهان با کیفیت بالاست.اینفلوئنسرها محتوای اختصاصی رو منطبق با ذائقه مخاطباشون تولید میکنن.

در روش بازاریابی دهان به دهان،افراد تاثیرگذار درباره برند،محصول یا خدماتی با مخاطبای خودشون صحبت میکنن و مخاطبای اونا به دلیل قبول داشتن اینفلوئنسرهای انتخابی خود حرف‌های اونا رو در نظر میگیرن و در تصمیم‌گیریاشون تحت تاثیر اون حرف‌ها هستن.

حالا تفاوت کار با این دو دسته ماکرو اینفلوئنسر و میکرو اینفلوئنسر در چیست؟ باید گفت که رشد میکرو اینفلوئنسرها بسیار قابل توجه بوده که نظر بازاریابا رو به خود جلب کرده.میکرو اینفلوئنسرها افرادی تاثیرگذار در حوزه های تخصصی با دنبال‌کننده های وفادار هستن که نرخ تاثیرگذاری (Engagement Rate) بالایی بین مخاطبای خود دارنن.این میزان بالاتر از نرخ تاثیرگذاری سلبریتی‌ها و حتی ماکرو اینفلوئنسرهاست،که در نهایت کسب و کارها با میکرو اینفلوئنسرها،میزان بازگشت سرمایه (ROI) بیشتر و مناسب‌تری نسبت به سلبریتی‌ها و ماکرو اینفلوئنسرها دریافت میکنن.

یکی از موارد مهم در کار با اینفلوئنسرها طراحی کمپین مناسب و خلاق و مدیریت اونه.کسب و کارها باید بتونن برای کار با اینفلوئنسرها کمپین‌های خلاقانه طراحی کنن.در این مسیر قبل از هر چیز باید اهداف خود رو بررسی و بشناسن و با توجه به اهداف خود اینفلوئنسرهای مناسب رو انتخاب کنن.همچنین باید سعی کنن تا از تعدادی اینفلوئنسر برای دستیابی به میزان بالاتری از تاثیرگذاری استفاده کنن.همچنین بهتره بدونین که میشه با مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی خود میزان موفقیت اینفلوئنسر مارکتینگ رو اندازه‌گیری کنین.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ و اینفلوئنسرها از ترندهای جهانی سال 2020در حوزه بازاریابی دیجیتال هست.با اینکه بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار بحث داغ این روزهای دیجیتال مارکتینگ هست،اما خیلی ها معتقدن این روند مانند هر موج دیگری فروکش میکنن.باید گفت که روند تبلیغات توسط اینفلوئنسرها از گذشته تاکنون وجود داشته و در هر دوره به شکل و شمایلی متفاوت ظاهر شده، در زمان حال اینفلوئنسرهای شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام سر و صدای زیادی به پا کردن.این روند تبلیغات توسط اینفلوئنسرها به پایان نمیرسه بلکه در جهت مثبت شدن تغییرات اساسی و قابل ملاحظه ای میکنن.با توجه به موارد گفته شده اینفلوئنسر مارکتینگ میتونه به شما در رسیدن به اهدافتون کمک بسیاری کنه.

|گروه هنری خواجویی|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *