عکاسی مادون قرمز چیست؟

عکاسی مادون قرمز چیست؟

عکاسی مادون قرمز چیست؟

عکاسی فروسرخ یا مادون قرمز که خیلی جذابه با حذف قسمت نور مرئی انجام میشه.

چشم غیر مسلح هرچیزی رو نمیتونه ببینه. با عکاسی مادون قرمز میشه از جزئیاتی که با چشم قادر به دیدنشون نیستید عکاسی کنید.

ااین اشعه برای چشم انسان قابل رویت نیست.

کیفیت نور مادون قرمز:

نور بازتاب شده مادون قرمز آرایه‌ای شگفت انگیز از جلوه‌های سوٰرئال به وجود میاره.رنگ‌ها،بافت‌ها،برگ‌ها و گیاهان،پوست انسان و خیلی چیز‌های دیگه متفاوت و منحصر به فرد میشن.گیاهان سفید و یا متمایل به سفید به نظر میرسن.پوست شیری‌رنگ با بافتی نرم پیدا میکنه.هرچند بعضی وقتا ممکنه رگ‌های نزدیک پوست برجسته شده و ظاهری متفاوت و عجیب به وجود بیارن.چشم‌ها میتونن کمی شبح مانند ظاهر بشن،مردمک چشم خیلی تاریک و سفیدیش به خاکستری مانند بشه.پارچه و لباس تیره با توجه به جنسش ممکنه طوسی یا سفید بشن.نور مادون قرمز ممکنه از بین عینک آفتابی عبور کنه و به چشم برسه و به شدت تاریک و یا آینه‌ای به نظر بیاد.آسمون آبی ممکنه از اونچه که در واقع وجود داره ظاهر خیلی آشفته‌تری پیدا کنه.

عکاسی مادون قرمز چیست؟

چه اقداماتی برای عکاسی مادون قرمز بایدانجام بدیم؟

توی این عکاسی نیازی به فیلتر نیست.

یکی از اقدامات لازم تنظیم تراز سفیدیه،برای گرفتن عکس به صورت مادون قرمز باید تراز سفیدی رو روی حالت Custom بذارید و عکسی از گیاهان سبز نورپردازی شده توسط منبع نور اصلی خود برای نمونه تراز سفیدی انتخاب کنید.

 باید مطمئن بشید که تراز سفیدی دوربین طوری نباشه که عکسو بیش از حد روشن و یا بیش از حد تاریک ثبت کنه.برای تنظیم تراز سفیدی باید به قسمت Setting -> White Balance دوربین خود رفته گزینه Custom رو انتخاب کنید و برای اون عکسی که گرفتید رو به عنوان نمونه انتخاب کنید.

بهتره،فوکوس رو توی حالت Live View انجام بدید که حساسیت بیشتری داره.برای مثال؛شما نمیتونید با استفاده از نمایاب و فوکوس دستی روی قسمتی که میخواید فوکوس کنید،چرا که شما نمیتونید نور‌های موجود توی مادون قرمز رو ببینید،اما اینو در نظر بگیرید که شما میتونید به فوکوس خودکار دوربین اطمینان کنید،با توجه به قدرت فوکوس دوربین شما و کالیبره بودن سیستم فوکوس اون میشه به فوکس خودکار دوربین اعتماد کرد.

اگه نور محل عکاسی از نور خورشید تأمین نشده باشه،نمیتونید نسبت نور نمایان و نور‌های پنهان رو بفهمید و یا اینکه اصلاً نور مادون قرمز توی فضا وجود داره یا نه؟ پس بهتره که با استفاده از حالت نمای زنده یا Live View فوکوس کنید،جون اینجوری میدونید که سوژه واضح و شارپه.

دوربین مجهز شده به دید مادون قرمز فقط برای عکاسی مادون قرمز و تغییر دادن رنگ‌های سبز،درختان و … نیست، بعد از اینکه دوربین به این قابلیت مجهز بشه، شما یه دوربین سیاه و سفید خوب دارید.فیلتر‌های Anti-aliasing و Anti-Moire هم طی فرایند اضافه شدن قابلیت دید مادون قرمز از بین میرن کار این فیلتر‌ها محافظت از اختلالات احتمالی توی ثبت رنگ‌ها بوده.

فلاش‌های اکسترنال و بیشتر نور‌های خیابونی نور‌های مادون قرمز دارن،پس با این نور‌ها توی عکاسی مادون قرمز با کمبود نور مواجه نمیشید و نور زیادی دارید.لنز‌های زوم مدرن و روکش این لنز‌ها برای مقابله با نور مادون قرمز طراحی نشدن و از این رو شاید به مشکل تشکیل فلیر (flare) برخورد کنید،ولی لنز‌های دوربین‌های آنالوگ اینطور طراحی شده بودن،روی اون لنز‌ها نقطه قرمز رنگی وجود داشت که میتونستید فوکوس رو روی اون تغییر بدید.

با توجه به مقدار نور مادون قرمز اطرافتون،دیافراگم و فاصله کانونی‌ای که استفاده می‌کنید (هر چی دیافراگم بسته‌تر باشد بد‌تره)،توی شرایط فلیر (flare) ممکنه هاله نوری روشن‌تر به شکل دایره توی مرکز عکس ظاهر بشه.برای عکاسی به صورت سیاه و سفید معمولاً چنین مشکلی به وجود نمیاد،اما این میتونه عکس‌های رنگی رو خراب کنه.برای حل این مشکل  میتونید از لنز‌های قدیمی استفاده کنید یا به دنبال لنز‌هایی باشید که نقطه فوکوس قرمز دارن.

|گروه هنری خواجویی|