گرافیک مدرن چیست؟

گرافیک مدرن چیست؟

امروز میخوام تو رو با گرافیک مدرن آشنا کنم.

گرافیک مدرن چیست؟

هنر گرافیک به هنری میگن که به تصویرا مربوطه. وقتی از گرافیک حرف میزنیم، به تصویرسازی اشاره میکنیم. گرافیک حرف امروز و دیروز هم نیست. هنر گرافیک از زمانی که انسان بود و روی دیوارای غار نقاشی کشید وجود داشت.

گرافیک مدرن چیست؟

گرافیک تو زندگی آدما هم خیلی مؤثر بوده. از قدیم که نقاشایی مثل داوینچی از گرافیک تو طراحی وسایل جنگی استفاده میکردن تا الان که یه انیمیشن سه بعدی جذاب و قشنگ میسازن. از طرفی میزان رشد و پیشرفت و بعضی اوقات پیچیدگی‌های هنر گرافیک هر روز داره بیشتر میشه. الان ما میتونیم بازی هایی رو ببینیم که دیگه با واقعیت هم چندان فرقی نداره.

گرافیک مدرن چیست؟

معنی گرافیک چیه؟

گرافیک از یه واژه یونانی گرفته شده که معنیش میشه طرح و طراحی از هر چیزی که میشه اونو طراحی کرد. هدف از طراحی هم اینه که بشه با اون یه مفهومی رو به بقیه نشون داد. در واقع به قصد ارتباط با بقیه این کار انجام میشد. یه معنی دیگه گرافیک، حکاکی کردنه چون تو اون زمان برای اطلاع رسانی هر چیزی رو روی دیوار حکاکی میکردن.

گرافیک مدرن چیست؟

گرافیک مدرن از کجا شروع شد؟

قبل از به وجود اومدن گرافیک مدرن، همه‌ی آثار گرافیکی به صورت آثاری بودن که توی اونا احساسات وجود داشت مثلا وقتی یه نفر به نقاشی شروع میکرد، تمام احساسات درونی خودشو توی اون طرح میذاشت طوری که وقتی به یه نقاشی قدیمی نگاه میکنیم ما میتونیم اون احساسات رو بفهمیم. بیشتر طرح‌هایی هم که وجود داشتن حالت دو بعدی بودن.

گرافیک مدرن چیست؟

اگه بخوایم بگیم که گرافیک مدرن با چه کسی شروع شد میتونیم به ویلیام موریس اشاره کنیم که اونو پدر هنر گرافیک مدرن میدونن چون تو قرن نوزدهم اون با چاپخونه‌ای که داشت شروع کرد به ایجاد یه تغییر بزرگ تو همه‌ی طراحی های گرافیکی.

گرافیک مدرن چیست؟

گرافیک مدرن زمانی میتونیم بگیم خیلی خوب دیده شد که با کامپیوتر ادغام شد. وقتی که کامپیوتر به وجود اومد و توی اون یه سری نرم افزارای هنری درست کردن از جمله فتوشاپ میشد با اونا کارای هنری زیادی انجام داد.

گرافیک مدرن چیست؟

همونطور که گفتم شاید قبل از گرافیک مدرن تو نقاشی، نقاش تمام احساساتش رو استفاده میکرد ولی الان دیگه با استفاده از تکنولوژی و این جور چیزا جایی برای احساسات باقی نمونده. اینجا ما باید دنبال مفهوم یا موضوعی که توی اثر گرافیکی هستش بگردیم که چه موضوعی توی این اثر هنری وجود داره.

گرافیک مدرن چیست؟

هدف از هنر گرافیک مدرن چی بود؟

گرافیک اولین و اصلی ترین هدفش ارتباط و انتقال پیام برای بقیه بود. اما هر چقدر که جلوتر میرفتیم، گرافیک پیشرفته تر میشد و دایره‌ی اون گسترده تر از قبل بود. اگه اول گرافیک شامل یه پوستر بود الان شده یه انیمیشن سه بعدی یا یه اپلیکیشن موبایل. البته با توجه به سابقه طولانی گرافیک و سرعت بالای پیشرفت گرافیک مدرن میتونیم بگیم هنوز اولای راهشه.

گرافیک مدرن چیست؟

وقتی که ما از گرافیک الان استفاده میکنیم میتونیم با این قصد این کار رو بکنیم که مخاطب رو با یه نفر یا یه گروه آشنا کنیم. مثلا وقتی یه لوگو‌ی حرفه‌ای طراحی میکنیم به این قصد اون رو طراحی میکنیم که معرف صاحب کارش باشه نه چیز دیگه‌ای. این موضوع تو طراحی‌های دیگه هم دیده شده مثلا تو طراحی سربرگ یا پوستر میشه این هدف رو به خوبی دید.

گرافیک مدرن چیست؟

انواع هنر‌های گرافیک مدرن

از نتایج مربوط به گرافیک مدرن میشه به طراحی پوستر، جلد، سربرگ و ست اداری، صفحات وب، مجلات و نشریه‌ها، تصویر سازی مثل طراحی کتابای کودکانه، فیلم‌های سینمایی و انیمیشن‌های سه بعدی و کلی چیز دیگه اشاره کرد.

گرافیک مدرن چیست؟

گرافیک مدرن و بیزینس

تو زمان قدیم وقتی میخواستن یه چیزی رو تبلیغ کنن نهایت ابتکار و خلاقیتشون تو زمینه گرافیک این بود که یه نقاشی از اون درست کنن. اما الان ابتکار و خلاقیت به درجه‌ی بالایی رسیده طوری که تبلیغات تو طراحی گرافیک با خلاقیت‌های متنوعی که داره باعث جلب توجه میشه و تو دل مخاطب این حس رو درست میکنه که، برم یه نگاه بندازم خیلی انگار جالبه.

گرافیک مدرن چیست؟

وقتی که این اتفاق میوفته درصد محبوبیت اون بیزینس بالاتر میره، مخاطباش زیاد تر میشه و بیشتر توی ذهن میمونه. همین هم باعث افزایش سوددهی اون بیزینس میشه. در کل اگه خواستیم برای کسب و کاری از طراحی گرافیک استفاده کنیم، میتونیم از هر نوعش با توجه به کسب و کارمون استفاده کنیم تا به اون هدفی که میخوایم برسیم.

گرافیک مدرن چیست؟

خب دوست عزیزم امیدوارم این مقاله برات مفید بوده باشه. ممنونم که تا اینجا همراه من بودی. موفق باشی.