فتومونتاژ چیست؟

فتومونتاژ چیست؟

فتومونتاژ (Photomontage) یا فتو کلاژ یه نوع تکه چسبونی با عکسه.توی اون عکس‌های مختلفو با دقت و ظرافت زیاد کنار همدیگه میذارن.البته فتومونتاژ رو نمیشه با یه جمله توصیف کرد و برای آشنایی بیشتر با اون باید روند تکامل این هنرو بررسی کرد.

فتومونتاژ چیست؟

توی فتومونتاژ گاهی،عکس‌های مختلفو اونچنان با ظرافت به همدیگه مرتبط میکنن که انگار عکس به شکل عادی با دوربین گرفته شده.گاهی از عکس ترکیبی عکاسی میشه تا عکس نهایی یدستی حاصل بشه.تکنیک مشابهی نیز توی نرم‌افزارهای ویرایش عکس بکارگرفته میشه.

فتومونتاژ طی قرن بیستم،تاثیر پر رنگی توی هنرهای زیبا داشت.برش دادن تصاویر و قرار دادن اونا کنار هم،توی مدت زمان کمی که از اختراع عکاسی میگذشت،میتونست به دست یه گرافیست حرفه‌ای یا آماتور انجام بشه.توی جنگ جهانی اول سربازان با کنار هم قرار دادن تصاویر برای خونواده هاشون کارت های یادگاری درست میکردن.اما توی قرن گذشته با خلاقانه کنار هم گذاشتن تصاویر، فتومونتاژ معنی دیگه ای پیدا کرد و اونو به یه تکنیک و یه شاخه هنری مستقل تبدیل کرد.

فتومونتاژ چیست؟

فتومونتاژ (Photomontage) به سرعت از تجربه‌های هنری اولیه به یه هنر گرافیک متداول،گسترش یافت.البته در ابتدا مثل بقیه فعالیت‌های آوانگارد،مورد اعتراض قرار میگرفت.

ابداع فتومونتاژ حاکی از دگرگونی بنیادین توی تفکرات بود.توی توصیف هاوسمان تو دوران جنگ جهانی اول، فتومونتاژ ضمیمه‌ای بر کلاژ هست که کنار هم چسبوندن تصاویر عادی برای به وجود آوردن یه واقعیت مصور هست،همون گونه که پیکاسو،براک و بقیه هنرمندان کوبیسم پیش از ۱۹۱۴م.اونو تجربه کردن.توی سال ۱۹۱۸م.زمانی که بنیان اروپا پس از جنگ از هم جدا افتاده بود،هنرمندان بسیاری طرفدار تحول هنری و سیاسی بودن که میخواستن خود رو با طبقه کارگر هم ردیف کنن.

توی این شرایط فتومونتاژ که با دیجیتال شدن تصاویر ایجاد شد،به عنوان راهی که صنعت رو وارد دنیای هنر میکرد شناخته شد.این روند شایسته‌تر از کلاژ شمرده شد.

توی برهه‌ای فتومونتاژ برای ساخت تصاویر روشنفکرانه به منظوره نشون دادن آرمانگرایی اجتماعی به کار میرفت.به ویژه توی انقلاب اتحاد شوروی سابق،برای دوری از زبان هنری گذشته که در گمان اونا توی کنش با روسیه تزاری آلوده شده بود،طراحان اتحاد،مانند گوستاو کلوتسیس،ال لیسیتزکی و الکساندر رادچنکو به فتومونتاژ روی آوردن.

فتومونتاژ چیست؟

تفاوت فتومونتاژ با فتوکلاژ

فتومونتاژ با کلاژ متفاوته.کلاژ (تکه چسبانی) شیوه‌اى هست که توی اون نه تنها عکس بلکه مصالح مختلفى از قبیل مقوا،بریده روزنامه،پارچه،عکس،اشیاء و … روى سطح بوم یا هر زمینهٔ دیگه ای چسبونده میشه و یه ترکیب‌بندى ایجاد میکنه.

توی کلاژ سازنده اثر ممکنه از عکسهایی که بقیه عکاسان ثبت کردن استفاده کنه که بحثهای بسیاری رو در پی داشت.پس اگه شما مواد ومصالحی رو توی ترکیب بندی خاصی برای بیان منظور ومقصود واندیشتون بگنجونین و ازاون عکسی ارائه بدین یه فتوکلاژ ارائه دادین.

 

|گروه هنری خواجویی|

 

فتومونتاژ،جمع آوری مصالح وعناصر مختلف و مجزا بوسیله یه روش عکاسیه.

این جمع آوری تصاویر وترکیب برای رسیدن به یه ترکیب بندی خاص هست که حاصل نگاه خلاقانه وتفکر سازنده اثر هست.گستردگی وتنوع این سبک و وجود امکانات ونرم افزارها به سازنده اثر امکان اینو میده تا تخیلات خود رو بصورت یه اثر عکاسانه توی این دسته بندی ارائه بده.

فتو‌مونتاژ به روشهای بریدن وچسبوندن،قراردادن اشیاء جلو تصویر،روی هم انداختن چند شات عکس و عکسبرداری متوالی از یه سوژه روی یه تصویر عنوان شده.

فتومونتاژ و ادوبی فتوشاپ

نرم افزار ادوبی فتوشاپ یکی از بهترین و به تعریفی دیگه بهترین نرم افزار برای این هنره،درواقع میشه گفت یکی از ویژگی‌های مهم،که فتوشاپ برای اون ساخته شده همین فتومونتاژه این نرم افزار قدرت باور نکردنی به فتومونتاژ داده که اگه حرفه‌ای از اون استفاده بشه فرد حتی تفاوت بین واقعی و ساختگی رو تشخیص نمیده.

فتومونتاژ چیست؟

تکنیک فتومونتاژ از قرن نوزده تا امروز،تحت تاثیر تغییرات اجتماعی،سیاسی،تکنولوژی و جنبش‌های هنری قرار گرفته.فتومونتاژ توی دو دهه‌ی اخیر و با ظهور «کامپیوتر» کنار «عکاسی دیجیتال» راه رو برای گسترش خویش بیش از همیشه هموار ساخته.

استفاده از این تکنیک توی رسانه‌های سنتی‌ای مثل:پوستر،جلد کتاب،مطبوعات،تابلوهای تبلیغاتی،بسته‌بندی‌ها و تصویرسازی‌ها تا ابزارهای مدرنی چون:صفحات وب،موشن گرافیک،تیزرها و تیتراژها، کلیپ‌ها و… مرسومه.

منهای دنیای وسیع تبلیغات تجاری،بسیاری از طراحان گرافیکی که توی زمینه‌های فرهنگی مشغول بکارن از این تکنیک برای بُروز ایده‌ها و بیان پیامشون استفاده میکنن.کافیه با کمی دقت،رد‌پای فتومونتاژ رو توی آثار طراحی گرافیکی که بطور روزمره میبینین و یا طراحی میکنین تعقیب کنین تا شاهدِ قدرت و وسعت این تکنیک منحصر بفرد باشین.

منبع:نورنگار

|گرو هنری خواجویی|