کنتراست چیست؟

کنتراست چیست؟

امروز میخوام باهاتون درباره‌ی کنتراست حرف بزنم.

کنتراست چیست؟

کنتراست اصلا چیه؟

کنتراست در واقع یه معیار اندازه گیریه که تو خیلی از چیزا استفاده میشه. شما میتونین از اون توی نقاشی و طراحی استفاده کنین یا حتی از اون توی خرید تلویزیون و موقع استفاده از تلویزیون برای بهتر دیده شدن برنامه‌ی مورد علاقتون هم استفاده کنین.

کنتراست چیست؟

درواقع این معیار اندازه گیری دنبال هر چیزی میگرده که به ما نشون بده این عکس یا تصویر ما وحدت و یکپارچگی نداره یا و توی اون شما میتونین به یه تضاد یا به هم ریختگی برسین. حالا هر چقدر میزان این تضاد بیشتر باشه خب مسلماً میزان کنتراست ما هم بیشتره.

کنتراست چیست؟

قبل از هر چیزی باید گفت که خیلیا وقتی اسم کنتراست رو میشنون یاد عکس و تصویر و این جور چیزا میوفتن. کنتراست در اصل به دو نوع کنتراست لمسی و کنتراست بصری تقسیم میشه که کنتراست لمسی رو شما میتونین با لمس کردن بفهمین مثل کشیدن دست روی یه دیوار سیمانی یا تنه‌ی درخت.

کنتراست چیست؟

کنتراست بصری هم به کنتراستی میگن که شما با دیدن یه عکس یا تصویر به وجود میزان کنتراست اون پی میبرین. البته همونطور که گفتم بیشتر کنتراست بصری شناخته شده و اصلا هر وقت از کنتراست حرفی زده میشه منظور همون کنتراست بصریه و ما هم میخوایم همین کنتراست رو بررسی کنیم.

کنتراست چیست؟

انواع کنتراست

کنتراست هیچ محدودیتی نداره. میتونه این تضاد تو نوع عکس باشه که توش از چندتا دایره و یه مربع تشکیل شده یا یه عکس از شن و ماسه نرم که وسطش یه سنگ سخت و زمخت داره. توی این عکسا دایره و سنگ چون با محیط در تضادن و وحدت عکس رو به هم میزنن یه نوع کنتراست رو درست کردن.

کنتراست چیست؟

کنتراست میتونه مدل دیگه‌ای هم داشته باشه مثل رنگ و نور که توی یه عکس با گل قرمز و برگای سبز شما اینو به خوبی میتونین ببینین. چون رنگ قرمز و سبز رنگای مکمل همن و این هماهنگی عکس رو از بین میبره.
یه طراحی سیاه قلمم کنتراست داره چون از سایه روشن درست شده که این خودش یه تضاده.

کنتراست چیست؟

حالا برای درک بهتر این موضوع میتونیم کنتراست رو به دسته‌های زیر تقسیم کنیم:

کنتراست اول از نوع ابعاد و اندازست که تفاوت اون توی اندازه‌ی شکلاست.
کنتراست بعدی میتونه توی جهت بندی اشکال باشه که از نظر جهت با هم فرق دارن.
کنتراست از نظر بافت که یه عکس سخت و نرم درست میشه مثل سنگ و ماسه.
کنتراست از وجود شکلای هندسی متفاوت.
کنتراست از نظر رنگ بندی و میزان نور پردازی.

کنتراست چیست؟

چطور میتونیم از کنتراست استفاده کنیم.

از کنتراست، تو کارای هنری خیلی زیاد و موثر میشه استفاده کرد.
یکی از این موردا، استفاده از اون توی عکاسیه. توی عکاسی بیشتر از کنتراست تو زمینه‌ی نور پردازی و رنگ بندی استفاده میکنن که میزان کنتراست چقدر باشه تا یه عکس شیک در بیاد. تو زمینه‌ی طراحی و نقاشی هم معمولا با میزان سایه زنی و رنگ بندی عکسا میتونیم از کنتراست استفاده کنیم. البته این امر تو طراحی های گرافیکی مثل فتوشاپ هم صدق میکنه.

کنتراست چیست؟
وقتی شما میزان کنتراست عکستونو زیاد میکنین یه تفاوت شدیدی بین سایه و نور درست میکنین که جزئیات عکس رو بیشتر به ما نشون میده و این یه عکس رو جذاب میکنه. وقتی هم که کنتراست رو زیاد بیارین پایین تقریبا به یه عکس یه نواخت کسل کننده میرسین که چندان جالب هم نمیشه.

کنتراست چیست؟

کنتراست بیشتر یعنی عکس بهتر؟

حالا که تا اینجا اومدیم شاید با خودتون بگین که پس من هر چقدر کنتراست رو بیشتر کنم عکس بهتری میتونم داشته باشم.
در حقیقت نه این درست نیست کنتراست خوبه و خیلی هم خوب میتونه به عکس ما جذابیت ببخشه ولی همونطور که با کنتراست ما تضاد رو به وجود میاریم باید اون وحدت رو هم حفظ کنیم.

کنتراست چیست؟

مثلاً وقتی شما یه عکس از برگای درهم و برهم بگیرین عکس شما به خاطر وجود جهتای مختلف برگا کنتراست داره ولی همش از برگ تشکیل شده که این هماهنگی رو میاره. شما میتونین یه ترکیب عکس هم درست کنین که از رنگای سرد و گرم درست شده ولی درجه‌ی تضاد پایینی داشته باشه مثل وجود یه گل سرخ توی یه عکس سرد که به آبی میزنه.

کنتراست چیست؟

خب دوست عزیزم امیدوارم این مقاله برات مفید بوده باشه. ممنونم که تا اینجا همراه من بودی. موفق باشی.