کایزن چیست؟

کایزن چیست؟

امروز میخوام در مورد اصطلاح کایزن که اصلا چیه و چه کاربردی داره بهت توضیح بدم.

کایزن چیست؟

کایزن چیه؟

کایزن یه اصطلاح ژاپنی هستش که معنیش میشه بهبود مستمر و مداوم. این اصطلاح یکی از بزرگترین اصطلاحات مدیریتی ژاپنی هاست که از ژاپن هم فراتر رفته و جاهای دیگه‌ی دنیا هم اونو میشناسن و طبق اصول اون عمل میکنن. براساس کایزن توی هر موضوعی از جمله مسائل مربوط به زندگی شخصی یا کاری یا هر چیز دیگه‌ای فرد باید ارزش بیشتری رو بدست بیاره و در عین حال میزان ضررها رو کمتر کنه.

کایزن چیست؟

تاریخچه‌ی کایزن

کایزن از دو کلمه‌ی Kai به معنی «تغییر» و Zen به‌ معنی «خوب» تشکیل شده. این اصطلاح فلسفی بعد از جنگ جهانی دوم توسط ژاپنی ها به وجود اومد و باعث تغییر چشم گیر ژاپن و تقریبا کل دنیا شد.

کایزن چیست؟

فلسفه‌ی کایزن

در واقع کایزن روی این فلسفه استوار هستش که برای درست کردن برتری و موفقیت تو سازمان‌ها لازم نیست دنبال تغییرات انفجاری یا ناگهانی باشیم و یه راه پله‌ی طولانی رو با چند گام و پرش طی کنیم. نه در واقع هر نوع بهبود پیدا کردن یا اصلاح کردنی که توی اون تداوم و استمرار باشه خیلی اهمیت بالایی داره. این باعث میشه که اون سازمان به موفقیت برسه.

کایزن چیست؟

کایزن روی تغییرات تدریجی تو فرایندها تاکید می کنه و اگه بخوایم با روش های تغییر و تحول دیگه‌ای که تغییرات ســریع رو مدنظر داره، مقایسه کنیم خیلی کم هزینه تر هم هست و نیازمند سرمایه زیادی نیست. از یه طرف این روش فقط شامل یه نفر یا یه دسته از یه سازمان نمیشه بلکه شامل حال همه میشه و چون همه با هم به این پیشرفت تدریجی میرسن رفته رفته اون نتیجه‌ی خوب هم دیده میشه.

کایزن چیست؟

کایزن یه سیستم مدیریتی هست که با زمان پیش میره و اگه مدیریت بخواد کارکنان رو تغییر بده باید خودش قبل از همه تغییر کنه تا بقیه هم این کار رو بکنن.
یه ضرب المثل قدیمی ژاپنی هم هست که در این مورد میگه:
اگه مردی برای سه روز از انظارغایب باشه، دوستاش باید به دقت به اون نگاه کنن تا ببینن چه تغییراتی تو اون صورت گرفته.

کایزن چیست؟

چطور از کایزن برای خودمون استفاده کنیم؟

کایزن یه اصل ذهنی هستش. پس اگه بخوایم از اون استفاده کنیم باید اونو تو ذهنمون جستجو کنیم نه بیرون.
تو کایزن اولین کاری که باید بکنیم اینه که ببینیم ما با تغییر چه روش‌هایی میتونیم به سبک‌های بهتری کارامون رو انجام بدیم. البته این احتمالش هم هست که وقتمون پر باشه برای همین باید تو زمانای بیکاری که داریم شروع کنیم به اولویت بندی کارامون.

کایزن چیست؟

یه روش دیگه که خیلی کارامد هم هست، استفاده از اپلیکیشنای برنامه ریزیه. شما وقتی از این اپ‌ها استفاده میکنید میتونید کارای روزانه رو ثبت کنید و تو لحظات آخر روز و آخر هفته همه‌ی کاراتون رو چک کنید. اینطوری میتونید ببینید که چه زمانایی بهره وری شما بالاست و چه زمانی پایین. چه زمانی هم بیشترین کارایی رو دارید و چه زمانی هم بیشترین اتلاف وقت رو.

کایزن چیست؟

هیچ وقت هم به خودتون این حرف رو نزنید که من اصلا وقت ندارم و به جای اینکه بیام بشینم فک کنم همون بهتر که یه کاری بکنم و اینطوری جلو بیوفتم. وقتی شما میشینید و حتی 10 درصد از زمانتون رو به بررسی میپردازید یه راه حل هایی به ذهنتون میرسه که وقتی به اونا عمل میکنید اون زمانایی که نشستید و فکر کردید هم جبران میشه.

کایزن چیست؟

شرکتای بزرگی که از این روش استفاده میکنن

از شرکتای موفق و بزرگ جهان که از کایزن استفاده میکنن میتونیم به دو شرکت تویوتا و گوگل اشاره کنیم.

تو شرکت تویوتا که کلا روش تولید خودرو با این اصل پیش میره یعنی پیشرفت تدریجی و پله پله و پیدا کردن راه حل بهتر. وقتی که تو خط تولید حتی یه کارگر هم به مشکلی برخورد کنه بدون اینکه به سرکارگر خبر بده دست از کار میکشه و شروع میکنه به حل مشکل و وقتی تونست مشکل رو حل کنه دوباره شروع میکنه به کار کردن تو خط تولید.

کایزن چیست؟

همچنین اونا خیلی راحت میتونن ایده هاشونو به مدیریت شرکت بگن و ازشون هم استقبال بالایی میشه. همین روش باعث شده که تویوتا کمترین خطا رو داشته باشه و از نظر هزینه هم مصرف پایینی داشته باشه.

کایزن چیست؟

تو شرکت گوگل هم کارکنا از صد در صد زمانی که دارن 20 درصد رو به پیدا کردن راه حل‌ها و روش‌های بهتر میپردازن و اون 80 درصد بقیه رو کارای عادی انجام میدن. این روش هنوزم استفاده میشه و بهره وری کارکنای گوگل رو بالا برده و نتیجه‌ی خوبش رو هم میشه دید.

کایزن چیست؟

خب دوست عزیزم امیدوارم این مقاله برات مفید بوده باشه. ممنونم که تا اینجا همراه من بودی. موفق باشی.