مونوگرام چیست؟

مونوگرام چیست؟

امروز میخوام تو رو با لوگوی مونوگرام آشنات کنم.

مونوگرام چیست؟

طراحی مونوگرام یه ریشه خیلی قدیمی داره و میتونم بگم یکی از قدیمی ترین نوع طراحی لوگو، مونوگرام هستش. مونوگرام از زمانی که یونانیای باستان حرف اول هر شهر رو به صورت اختصاری روی سکه حک میکردن وجود داشت.

مونوگرام چیست؟

لوگو مونوگرام طراحی اسم برند با استفاده از یک یا دو حرف اول اون شرکت یا سازمان هست.
خیلی از شرکتای بزرگ مثل ال جی ، والت دیزنی، اچ پی ، مکدونالت و… از این نوع طراحی برای برند خودشون استفاده کردن.

مونوگرام چیست؟

این نوع استفاده نشون دهنده توجه بالای بین المللی به مونوگرام هست چیزی که تقربیا تو ایران برعکس عمل کرده و استقبال چندانی از مونوگرام نشده. البته تو همین چند سال اخیر طراحی مونوگرام رشد نسبتا خوبی داشته.

مونوگرام چیست؟

مونوگرام ساده باشه یا پیچیده؟

همونطور که هر مدلی از لوگو یه سری قواعد و چهار چوب برای خودش داره مونوگرامم از این قاعده مستثنی نیست و باید یه سری  استاندارد ها رو رعایت کنه. بهتره برای طراحی مونوگرام هم از روش های ساده استفاده کنیم.

مونوگرام چیست؟

اگه بریم و مونوگرامایی که توسط 500 برند برتر دنیا استفاده شده رو ببینیم متوجه میشیم که همشون از مونوگرامای ساده استفاده کردن تا تو ذهن مخاطب موندگار بشن و روش های طراحی شلوغ و پیچیده گذشته دیگه امروزه جایگاه خودشو از دست داده و جذاب نیست.

مونوگرام چیست؟

مونوگرام چه ویژگی‌هایی داره؟

اکثر آدما هر چیزی رو که بار اول ببینن و خوب درکش نکنن و متوجه نشن، نسبت به اون کنجکاو میشن. همین موضوع باعث میشه درگیرش بشن تا ازش سردر بیارن که چی به چیه و این حالت رو مخاطبا خیلی دوست دارن. مونوگرامم همین حس رو به مخاطبای خودش انتقال میده.

مونوگرام چیست؟

استفاده از مونوگرام به دلیل سادگی و تنوع زیادی که داره باعث شده خیلی از برندای معروف قدیمی و حتی شرکتای تازه تاسیس به سمت این شیوه از طراحی لوگو برن.
مونوگرام مناسب برندایی هست که اسم طولانی دارن و شامل چندین کلمه هست و از حرف اول یا دو حرف اول اسم اون برند تو لوگو استفاده میشه.

مونوگرام چیست؟

برای بیزینس خودمون از لوگوی مونوگرام استفاده کنیم یا مدلای دیگه؟

هدف از طراحی لوگو این که هم نسبت به برندای دیگه متمایز باشه هم تو ذهن مخاطب بمونه.
از طرفی هم باید پیام خودشو به خوبی به بیننده منتقل کنه. لوگوهای مونوگرام نقش خیلی مهمی تو متمایز کردن اسم شرکت یا برند دارن و انتخاب خوبیه برای اون دست شرکتایی که اسم طولانی دارن که اگه اسم کامل برند تو لوگو استفاده میشد نه تنها تو یاد مخاطب نمیموند بلکه خیلی هم نامفهوم میشد.

مونوگرام چیست؟
مونوگرام خیلی راحت تو ذهن آدم میمونه و جزو لوگو های پرطرفدار به شمار میاد. برای مثال لوگوی شرکت LG رو هممون هم میشناسیم هم هیچ وقت از یادمون نمیره.
اگه هم بخوام یه نمونه ایرانی براتون مثال بزنم میشه بانک اقتصاد نوین رو اسم برد.
این لوگو یکی از بهترین نمونه‌های ایرانی تو این زمینست که از ترکیب سه حرف «ب، الف، ن»  تشکیل شده و به شکل خیلی هوشمندانه و زیبا کنار هم قرار گرفته.

مونوگرام چیست؟

تفاوت مونوگرام با لوگوتایپ

تو لوگو تایپ تقریبا شما میتونین با حروف بازی کنین و با بالا و پایین کردن یا کشیدن حروف به اسم برندتون شکل بدین که به این کار میگیم لوگو تایپ.

لوگو مونوگرام از یک یا دو حروف اصلی برند تشکیل شده که کنار هم چیده شده تا سریع تر مخاطب خودشو پیدا کنه.مونوگرام جنبه تصویری داره.

مونوگرام چیست؟

از رنگای مناسب برای طراحی لوگو مونوگرام استفاده کنید.

رنگا تو طراحی لوگوی مونوگرام حرف زیادی برای گفتن دارن. بهتر تعداد رنگا محدود باشه. معمولاً بیشتر از دو رنگ تو طراحی لوگوی مونوگرام استفاده نمیشه.
رنگ مشکی بیشترین کاربرد تو طراحی مونوگرامو داره. این رنگ بیشتر تو صنایع مد و فشن برای قشنگ تر جلوه دادن برندای مختلف مورد استفاده قرار میگیره. ترکیب رنگ سیاه و سفید هم برای طراحی لوگو مونوگرام یه ترکیب ایده آل هست.

مونوگرام چیست؟

رنگ آبی و قرمز هم تو طراحی مونوگرام طرفدارای زیادی داره. رنگ قرمز احساسایی مثل قدرتمند بودن و هیجان انگیز بودن و رنگ آبی احساس اطمینان و اعتماد رو تو مخاطب برانگیخته میکنه.

مونوگرام چیست؟

خیلی از شرکتا تو طراحی لوگو مونوگرام ترجیح میدن فقط از یک رنگ استفاده کنن اما تعدادی هم هر حرف اختصاری رو تو مونوگرام با رنگ خاصی طراحی می‌کنن. در صورتی که از دو یا چند رنگ تو مونوگرام استفاده بشه معمولاً طراح لوگو سعی میکنه رنگا ارتباط خاصی با پیام اون برند داشته باشن تا به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار کنه.

مونوگرام چیست؟

خب دوست عزیزم امیدوارم برات مفید بوده باشه. ممنونم که همراه من بودی موفق باشی.