فیلتر UV چیست و چه عملکردی دارد؟

فیلتر UV چیست و چه کاربردی دارد؟

 

|گروه هنری خواجویی|

فیلتر UV چیست و چه عملکردی دارد؟

فیلتر UV چیست و چه عملکردی دارد؟با اینکه امروزه نرم افزارهای ویرایش تصویر،به سادگی امکان ویرایش و بهبود کیفیت تصاویر رو فراهم کردن اما هنوز هم از فیلترهای عکاسی در سطح وسیعی استفاده میشه.از جمله کاربردی ترین فیلترهای عکاسی،باید به فیلتر های فرابنفش یا UV اشاره کرد.فیلترهای UV فیلترهایی شیشه ای هستن که مانند سایر فیلترها در قسمت جلوی دوربین نصب میشن.این فیلترها از برخورد اشعه فرابنفش به لنز دوربین جلوگیری میکنن.در گذشته از این فیلترها به عنوان وسیله ای بسیار ضروری برای عکاسی آنالوگ استفاده میشد،ولی امروزه برخی از عکاسان برای محافظت از لنز دوربین خود،این فیلترها رو مورد استفاده قرار میدن.در ادامه این مقاله قصد داریم شما رو با ویژگی های مختلف فیلترهای یو وی آشنا کنیم.

فیلتر UV چیست و چه عملکردی دارد؟

فیلتر UV چیست و چه کار کردی دارد؟

فیلتر UV مانع از ورود پرتوهای فرابنفش به درون لنز دوربین میشه.برخی از دوربین های آنالوگ قدیمی،به پرتوهای فرابنفش بسیار حساس بودن و اگر به هنگام عکاسی از فیلترهای UV استفاده نمیشد، هاله ای آبی بر اثر تابش پرتوهای فرابنفش در تصاویر ثبت شده به چشم میخورد.این مشکل در مکان هایی که دارای پرتوهای فرابنفش زیادی بودن بیشتر به چشم میومد،مانند عکاسی در یک روز آفتابی و یا در ارتفاعات بسیار شایع بود.فیلم های عکاسی مدرن و سنسور دوربین های دیجیتال امروزی،به پرتوهای فرابنفش حساس نیستن و توسط پرتوهای فرابنفش تحت تأثیر قرار نمیگیرن.به همین جهت در عکاسی با دوربین های امروزی و یا فیلم هایی که به پرتوهای فرابنفش حساس نیستن،نیاز حیاتی به استفاده از فیلترهای UV نیست.البته استفاده از این فیلترها برای ثبت تصاویر باکیفیت تر و در برخی موارد حفاظت از لنز دوربین بسیار واجب و ضروری هست.

عبور نور از این فیلترها بسیار بالاست و داشتن پوشش های سطحی متعدد موجب میشه تا مشکلات اُپتیکی مانند شبح وارگی یا Ghosting و همچنین تشعشعات اضافه یا Flare تا حد زیادی رخ ندهند. این فیلترها از ورود طول موج هایی که کمتر از 420 نانومتر هستند، به شدت جلوگیری میکنن.امانورهای آبی مرئی را به راحتی از خود عبور می دهند تا تصاویر از رنگ های طبیعی و عالی برخوردار باشند.

فیلتر UV چیست و چه کارکردی دارد؟| حذف طیف فرابنفش

همانطور که بیان داشتیم، فیلترهای UV مانع از ورد پرتوهای فرابنفش به درون لنز دوربین می شوند. برخلاف فیلم های قدیمی که به پرتوهای فرابنفش بسیار حساس هستند، فیلم های جدید و سنسور دوربین های دیجیتال به پرتوهای فرابنفش حساس نیستند. به همین جهت استفاده از فیلترهای UV برای حذف پرتوهای فرابنفش چندان نیازی نیست. گاهی در شرایط عکاسی خاص مثل عکسبرداری در ارتفاعات، به دلیل پخش نور آبی ناشی از رنگ آسمان، طیف نوری بنفش و فرابنفش، میزانی کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار میده و حالت شبح وار در تصویر به وجود میاره (مانند تصویر فوق). با استفاده از فیلتر یو وی به سادگی می توانید این اثر را از بین برده و تصاویر را در نهایت کیفیت به ثبت برسانید.
فیلتر UV چیست و چه کارکردی دارد؟| حذف طیف آبی

فیلترهای UV به گونه ای عمل میکنن که تأخیر بسیار کمی بر روی نوردهی ایجاد میشه و همچنین طیف آبی که همراه با پرتوهای فرابنفش ایجاد بشه رو نیز حذف میکنن.این اتفاق موجب میشه تا رنگ سفید در تصویر نهای بالانس بشه و موجب بشه تا واقع گرایانه به نظر برسه.
فیلتر UV چیست و چه کارکردی دارد؟| رفع انکسارات رنگی

فیلترهای UV میتونن انکسارات رنگی که در برخی از لنزها دیده میشه رو نیز از بین ببرن.حاشیه های بنفشی که در اثر انکسارات رنگی طولی حاصل میشه،خیلی به ندرت و تحت شرایط خاصی ممکن هست رخ بده که استفاده از فیلتر یو وی اون رو به حداقل کاهش میده.
فیلتر UV چیست و چه کار کردی دارد؟| محافظت از لنز

استفاده از فیلترهای UV از لنز دوربین در برابر دو نوع آسیب خیلی مهم محافظت میکنه.آسیب اولی که ممکنه برای لنز دوربین رخ بده،در هنگام حمل و جابه‎جایی دوربین هست.البته این موضوع به صورت علمی ثابت نشده.اما تجربه های شخصی ثابت کردن که استفاده از فیلترهای UV میتونه در هنگام ضربه و یا سقوط،از شکسته شدن عنصر جلویی لنز دوربین ممانعت کنه.به همین جهت بهتره تا از فیلترهای UV در جهت محافظت از لنز دوربین خود استفاده کنین،تا به هنگام افتادن دوربین از دستتون،از شکسته شدن عنصر جلویی اون جلوگیری بشه.آسیب دومی که در کمین دوربین هست،ورود گردوغبار به لنز دوربین و یا افتادن خط و خش بر روی عنصر جلویی لنز هست،که استفاده از فیلترهای UV میتونه از عنصر جلویی دوربین حفاظت کنه و گردوغبار و خط و خش توسط فیلتر جذب میشن.

فیلترهای UV تخت هستن و به راحتی میتوان اونارو جدا کرد.همین امر به کاربر کمک میکنه تا بتونه راحت تر برای نظافت دوربین اقدام کنه و یا در مواقعی که خط و خش بسیاری بر روی فیلتر ایجاد شده.اون رو به راحتی و با صرف کمترین هزینه تعویض کرد.استفاده از فیلترها موجب میشه تا در صورت نیاز، به جای صرف هزینه ای 1000 دلاری برای خرید لنزی جدید، تنها با صرف هزینه ای 30 دلاری بتوانید اقدام به تعویض فیلتر کرده و فیلتری جدید و نو تهیه کنین. استفاده از این فیلترها در جهت حفاظت از لنز دوربین بسیار کاربرد دارن.
فیلتر UV چیست و چه کار کردی دارد؟| اثرات بصری فیلترهای UV

قراردادن هر نوع شیشه اضافه ای میتونه بر کیفیت نهایی تصاویر ثبت شده اثر منفی بذاره.فیلترهای UV درصد اندکی به میزان 0.1% تا 5% از نورهایی رو که از اونا عبور میکنن،مسدود میکنن.باید این نکته رو مورد توجه قرار داد که نور با فیلتر ارتباط مستقیمی برقرار میکنه و همین امر موجب میشه تا وضوح تصویر و کنتراست به میزان اندکی کاهش پیدا کنه. البته این موضوع به راحتی قابل ملاحظه نیست و با نرم افزار فوتوشاپ قابل برطرف شدنه. این موضوع در فیلترهای ارزان قیمت و فیلترهایی که از برندهای نامعتبر هستن،بیشتر به چشم میخوره.فیلترهایی که توسط برندهای معتبر عرضه شده اند مانند Zeiss، Cannon و Nikon کمترین اثر بصری منفی را بر روی تصاویر از خود باقی میذارن.
فیلتر UV چیست و چه کار کردی دارد؟| Flare و تصاویر شبح وار

بازتاب های ناخواسته و یا پراکنده شدن نور از منابع مختلف منجر به ایجاد Flare و یا تصاویر شبح وار میشه سطح شیشه ای تمامی عناصر لنز میتونه به اندازه سطح فیلتر در بروز این مشکل اثر داشته باشه.اغلب لنزهایی که امروزه موجود هستن،حداقل از 15 عنصر مختلف تشکیل شدن به همین جهت اضافه شدن یک عنصر دیگر مانند فیلتر UV نمی تواند تفاوت خیلی زیادی ایجاد کنه.همچنین تحت شرایطی خاص استفاده از این فیلترها میتونه موجب ایجاد تصاویر شبح‎وار بشه.در برخی موارد اگر دیافراگم لنز به صورت کامل باز بشه،نوری که از سنسور به داخل لنز بازتاب شده،میتونه مجدد از پشت فیلتر به درون دوربین بازتاب کنه که همین امر موجب میشه تا تصاویر شبح‎وار در جهت مخالف محور اپتیکال ایجاد بشه.
فیلتر UV چیست و چه کار کردی دارد؟| کاهش نور

استفاده از فیلترهای UV با کیفیت نیز نمیتوه موجب کاهش نور به میزان چشمگیری بشه.در واقع فیلتر UV یک عنصر اضافه هست.لنز هایی که امروزه در دوربین های عکاسی مورد استفاده قرار میگیرن حداقل از 15 عنصر تشکیل شدن و احتمال بروز کاهش نور بسیار کمه.
رزولوشن تصویر در هنگام استفاده از فیلتر UV

استفاده از فیلترهای با کیفیت موجب کاهش کیفیت تصاویر نهایی نمیشه.اغلب فیلترهای با کیفیت از یک سطح صاف اُپتیکال برخوردار هستن و مزاحمتی برای عبور پرتوهای نور ایجاد نمیکنن.در لنزهای خیلی تله،به دلیل بزرگنمایی که دارن اگر ناهمواری اُپتیکال در سطح لنز وجود داشته باشه،این ناهمواری به چشم میخوره.

خرید فیلتر یو وی چقدر اهمیت دارد؟

تصمیم گیری در این باره چندان کار آسانی به نظر نمیرسه.البته با توجه به موارد زیر میتوان راحت تر در این مورد تصمیم گرفت.فیلترهای UV در برابر گرد و غبار و خط و خش از لنز دوربین شما محافظت میکنن.افرادی به عکاسی در بیابان ویا سواحل علاقه دارن،بهتر از این فیلترها استفاده کنن.فیلترهای UV ممکنه در عکس های که ثبت میکنین چندان اثرگذار نباشن و در اغلب موارد تفاوتی رو احساس نخواهید کرد.اگر به هنگام عکاسی به بالاترین کیفیت ممکن نیاز دارین و یا اثراتی مانند فلاش و سایر اثرات مصنوعی در تصاویر ثبت شده شما مشاهده میشه،بهتره استفاده از این فیلترها رو متوقف کنین. اما در صورتی که قصد تصویربرداری با بهترین شرایط نوری رو دارین و قصد دارین تعادل مناسبی بین طیف نور آبی و بنفش با سایر نور ها به وجود بیارین،استفاده از این فیلترها بسیار ضروری به نظر میرسه.
برند های مشهور تولیدکننده فیلتر یو وی

امروزه برند های گوناگونی در زمینه تولید فیلتر های یو وی فعال هستن و هر کدوم از اونا محصولاتی رو تولید و روانه بازار کرده.از میان برندهای مطرح این زمینه میتوان به برند های مشهور نیسی،بائودلی،کوکین،اشمیت و … اشاره کرد.شما میتونین انواع مختلفی از این فیلترها از جمله فیلتر یو وی زومی،فیلتر یو وی بائودلی،فیلتر یو وی سیگما،فیلتر یو وی اشمیت،فیلتر یو وی نیسی و … رو در فروشگاه نگاه شاپ مشاهده و خریداری کنین.

فیلتر UV چیست و چه کاربردی دارد؟

|گروه هنری خواجویی|