هوش بصری چیست؟

هوش بصری چیست؟

امروز میخوام باهاتون درباره‌ی هوش بصری یا فضایی حرف بزنم و اینکه اصلاً هوش فضایی چیه؟

هوش بصری چیست؟

تو سال 1983 یه روانشناس آمریکایی به اسم هاوارد گاردنر یه نظریه به اسم نظریه هوش‌های چندگانه ارائه داد که میگفت ما آدما چندین هوش جدا از هم ولی مرتبط به هم داریم که هر کدوم در یه حیطه‌ای هستن. مثل هوش‌های حرکتی، ریاضی، موسیقی و کلی هوش دیگه.

هوش بصری چیست؟
از طرفی معتقد بود که یه انسان فقط میتونه تو یه دونه یا چندتا از هوش‌ها مهارت بالایی داشته باشه نه همشون. اگه هم بخواد توی همشون به مهارت بالایی برسه مسلما داره وقتشو تلف میکنه.

هوش بصری چیست؟

یکی از این هوش‌های چند گانه هوش بصری فضایی هستش که خیلی مهمه و تو زندگی ما به شدت تاثیر گذاره.

هوش بصری چیست؟

هوش بصری فضایی اصلا چیه؟

اگه دقت کرده باشین، یه دسته از آدما هستن که تو خیلی چیزا از بقیه بهترن. مثلا خیلی راحت تر میتونن از بقیه جهت یابی کنن یا تصویرایی رو که میبینن رو هیچ وقت فراموش نمیکنن و خیلی هم آسون تو ذهنشون ثبت میکنن. یا میتونن هر رویداد و اتفاقی رو تو ذهنشون تصور کنن با اینکه اصلا وجود نداره یا اصلا اتفاق نیوفتاده. این افراد از جمله کسایی هستن که هوش فضایی خیلی قوی ‌ای دارن.

هوش بصری چیست؟

در واقع کسایی که هوش فضایی خیلی قوی ‌ای دارن به کسایی میگن که تو تجسّم سه بعدی هر چیزی قوی هستن.
مثلا میکل آنژ که تو مجسمه سازی مهارت بالایی داشت همیشه قبل از شروع کار، خودِ مجسمه رو توی تخته سنگ میدید و بعد شروع میکرد به تراشیدن اون سنگ. این آدما معمولاً جهت‌یابی خوبی دارن و با نقشه‌ها، نمودارها، عکس‌ها و تصویرا و ویدیوها مشکلی ندارن.

هوش بصری چیست؟

هوش فضایی چه کاربردی داره؟

همون طور که گفتم آدمایی که هوش فضایی بالایی دارن میتونن هر چیزی رو خیلی راحت تجسم کنن. طوری که به این هوش هوش تفکر دیداری هم میگن.
این ویژگی باعث میشه که آدمای این دسته بتونن تو کارای تصویری و گرافیکی خیلی خوب عمل کنن و توی اون به موفقیت برسن.

هوش بصری چیست؟

چه شغلی برای این دسته از آدما مناسبه؟

شغل‌هایی مثل عکاسی، گرافیک، طراحی و نقاشی، معماری و طراحی فضای داخلی، طراحی مد، مجسمه سازی، فیلم سازی، شعبده بازی، استراتژیست جنگ بودن ، دریانوردی و خلبانی از اون دسته شغلایی هستش که برای این آدما مناسبن چون هم استعداد بالایی توی این زمینه‌ها دارن و هم به فعالیت های این سبکی به شدت علاقه مندن.

هوش بصری چیست؟

این آدما تو بازی‌هایی مثل شطرنج هم حرفی برای زدن دارن و میتونن یه بازیکن شطرنج فوق‌العاده بشن.
از طرفی چون هوش بصری با هوش ریاضی ارتباط نزدیکی داره، میتونه باعث این بشه که تو رشته‌های مربوط به ریاضی هم این آدما توانایی بالایی داشته باشن. پس میتونن یه دانشمند، مهندس، مخترع یا یه کاشف خوب هم بشن.

هوش بصری چیست؟

چطور هوش فضایی رو تقویت کنیم؟

همونطور که میدونیم، هر استعداد و توانایی که ما داریم نیازمند تمرین زیادی هستش و باید اونو تقویت کنیم تا به مهارت بالایی توی اون برسیم.

هوش بصری چیست؟
یکی از روش‌های جالب برای تقویت، ایجاد چالش‌های تصویری توی ذهنمون هست. شما میتونین هر تعدادی از کلمه، عدد یا هر چیزی رو برای اینکه فراموش نکنین به صورت یه تصویر توی ذهنتون نگه دارید.
یکی از ترفندای جالب توی این زمینه هم درست کردن قصر ذهنه که خیلی روش موثریه. توی قصر ذهن شما میتونین یه مکان ذهنی درست کنین و اطلاعاتتون رو توش نگه دارین و هر وقتم خواستین اونا رو دوباره به صورت تصویری مرور کنین.

هوش بصری چیست؟

وقتی به محیط اطرافمون نگاه میکنیم دنیایی از تصاویر و عکس میبینیم که برای تقویت هوش فضاییمون میتونیم این عکسا رو جمع کنیم و جزئیات توی اون عکس رو بررسی کنیم. حتی برای تقویت خلاقیت هم میتونیم از همون عکسا یه داستان فان برای خودمون درست کنیم.
اگرم خیلی از این کار خوشتون میاد میتونین خودتون شروع به عکاسی کنین و داستانای خودتون رو بسازین.

هوش بصری چیست؟

وقتی یه نفر بتونه یه تصویر ذهنی رو به تصویر واقعی تبدیل کنه یعنی هوش تصویری بالایی داره. هر چقدر هم این کار رو بیشتر انجام بده توش بهترم میشه. برای همین یکی از بهترین تمرینا، تمرین طراحی و نقاشیه که خیلیا رو به خودش مشغول کرده و از طرفی به سبکای مختلفی هم دیده شده. مثلا ما خودمون زیاد دیدیم که یه نفری همیشه وسط کلاس درس شروع کرده به نقاشی و یه طرح جذاب زده که این نشون دهنده‌ی هوش تصویری بالای اون شخصه.

هوش بصری چیست؟

حالا تا اینجا اومدیم و شاید با خودتون بگین که انجام این کارا برای تقویت هوش تصویری یکم سخته ولی هوش تصویری یه خصلتی که داره اینه که با بازی کردن هم شما میتونین اونو تقویت کنین مخصوصا بازی های ویدیویی. چون شما با بازی کردن خودتون رو جای اون شخصیت بازی تصور میکنین و برای بهتر بازی کردن، همه‌ی نقشه‌ها، مسیرا و حتی میانبرا رو هم تو ذهنتون نگه میدارین که این خودش یه تمرینه.

هوش بصری چیست؟

اگرم با بازی‌های ویدیویی مشکل دارین، میتونین سراغ بازی‌های استراتژی برین یا پازل درست کنین یا از اسباب بازی‌های لگویی استفاده کنین.

هوش بصری چیست؟

خب دوستای عزیزم، امیدوارم براتون مفید بوده باشه. ممنونم که همراه من بودید. موفق باشید.