آنچه که باید درباره اصول عکاسی خبری بدانید

آنچه که باید درباره اصول عکاسی خبری بدانید

اصول عکاسی خبری در قرن حاضر که اخبار به سرعت باور نکردنی انتشار پیدا میکنن بسیار حائز اهمیت هست.عکاسی خبری به معنای عکس گرفتن از افراد در حین انجام کاری خاص و یا موقعیت های خاص هست.در این نوع عکاسی شما نقش چندانی در تعیین پوزیشن افراد یا موقعیت های گوناگون ندارین؛اما موقعیت دوربین در دست شماست.عکاسی خبری اصول خاص خود رو داره.اگر شما هم به این ژانر عکاسی علاقه مند هستین با ما در این مقاله همراه بشین.

آنچه که باید درباره اصول عکاسی خبری بدونین

مهم ترین اصول عکاسی خبری جذابیت عکس هست.عکس هایی که در اون جزئیات کم اهمیت هستن و تمرکز اصلی روی مطلب اصلی هست اونقدر قدرت دارن که میتونن با تمرکز روی کانون علاقه ی خواننده،در میان رسانه ها نفوذ کنن.بعضی ازعکاسان خبری اون رو “تاثیر پوستر” مینامن. به این دلیله که عکاسان ازگوشی های عکاسی یا لنزهای زوم استفاده میکنن.بسیاری از افراد،دیگر از لنزهای معمولی ۳۵تا۵۰ میلی متری استفاده نمیکنن.اگر نمیتونین خیلی به سوژه نزدیک بشین از برنامه ی کراپ استفاده کنین.

برای رسیدن به بهترین حالت نوردهی،هم به مهارت و هم به هنر نیاز دارین.در دوره ی ویدیویی اصول عکاسی:نوردهی،بن لانگ با آموزش کامل مفاهیمی از جمله سرعت شاتر،دیافراگم،ایزو و مسائل مهم دیگه ی نوردهی،وجه هنرمندانه ای به نگاه عکاسی شما میده.این دوره شامل کنترل نوردهی پایه ای میشه که در تمام دوربین های دیجیتال اس ال آر و دوربین های پیشرفته ی پونت اند شات وجود دارن.

زاویه ی دید متفاوت پیدا کنین

اگرمثل بقیه ی عکاسان بایستین و یا مانند اونا بشینین،باید بدونین که عکس شما تکراری و خسته کننده میشه.زانو بزنین،روی صندلی بایستین، دولا بشین دراز بکشین،خود رو از حالت معمولی خلاص کنین.دانستن عناصر تاثیرگذار در عکاسی و تغیی رحالت دادن از اصول اصلی عکاسی حرفه ای هست.اگر ناچار هستین از یک شخص خاص در یک جایگاه ویژه عکس بگیرین.هرگز مثل بقیه روی صندلی نشینین.به این فکر نکنین که اگر بلند بشین همه به شما نگاه میکنین.

افراد رو بشناسین

از نکات دیگر اصول عکاسی خبری دانستن اسم عکاس هست.عکاسان تازه کار از اینکه پیش غریبه ها برن و خود رو معرفی کنن میترسن.اما،این کار زیاد سخت نیست.فقط یک چیز ساده بگین و کارتون رو شروع کنین.مثلا بگین: ” سلام من نورن هستم،میخوام از شما عکس بگیریم.آیا ممکن هست اسم شما رو بدونم؟بیشتر افراد مشکلی با این قضیه ندارن و دوست دارن اسمشون با عکسشون چاپ شه.

زیاد عکس بگیرین

مدام پوزیشن خود رو تغییر بدین و عکس بگیرین.اگر تعداد عکس زیاد باشه شانس بیشتری برای انتخاب یک عکس قوی از میان اونا دارین.مثلا در نیمه ی اول یک مسابقه ی فوتبال حداقل باید ۷۵ عکس در دوربین خود داشته باشین.

اگر میتونین افراد رو درگیر کنین

درگیر کردن افراد هم یکی از اصول عکاسی خبری هست.در بعضی از موقعیت ها میتونین از خود افراد کمک بگیرین تا عکس شما چندان تکراری نباشه.مثلا اگر از یک متخصص عکس میگیرین از او بخواهین در آزمایشگاه مشغول باشه و شما از او عکس بگیرین.زیاد به دنبال استانداردها نباشین.سعی کنین دنبال موقعیت های جذاب باشین.

از ژست های واضح پرهیز کنین

حالا که قرار شد از خود افراد کمک بگیرین،یادتون باشه که اونا طوری جلوی دوربین قرار نگیرن که مشخص باشه از قبل با شما هماهنگ کردن. سعی کنین صحنه رو طوری طراحی بکنین که کاملا طبیعی به نظر برسه و آنطور نشان بده که شما کاملا به صورت تصادفی و بدون اطلاع قبلی از آنها عکس گرفتین.تصادفی بودن از مهم ترین اصول عکاسی خبری هست.

نور رو به طور واضح اضافه نکنین

از پیچیده ترین اصول عکاسیخبری،میزان نور،کیفیت و تعادل اون هست.علی الخصوص وقتی شما از رنگ استفاده میکنین باید بتونین تعادل رنگ سبز زننده ی فلورسنت و یا ترکیب رنگ های طبیعی و مصنوعی رو حفظ کنین.دقت کنین نور از زاویه ای نباشه که مناسب عکس شما نیست. استفاده از فلش طبیعی هست،اما اجازه ندین باعث شه نور مصنوعی به نظر برسه.برای عملکرد بهتر میتونین از یک کاغذ سفید در زاویه ی مورد نظر و برای بالا و پایین کردن نور استفاده کنین. در این صورت،فلاش اضافه شده سایه های زشت رو پر میکنه،اما همچنان احساس نور طبیعی رو حفظ میکنه.اگر نور شما عمدتا فلورسنت باشه،این کار سخت تر هست.مثلا فلش آبی رنگ با نور محیط سبز برخورد میکنه.اما،میتونین با فتوشاپ اون رو تنظیم کنین.هنگامی که هیچ چیز به کمک شما نمیاد حداقل میتونین فلش خود رو از دوربین بیرون بیارین اون روچند اینچ دورتر کنین و عکس بگیرین.به یاد داشته باشین که یک عکاس خوب خبری به دقت نور رو تجزیه و تحلیل میکنه و بهترین زاویه رو برای صحنه ی مورد نظر پیدا میکنن.به عنوان مثال،اگر یک سوژه به صورت خم باشه،صورت ممکنه در سایه باشه.اگر چنین سوژه ای کنار پنجره نشسته باید منتظر بمونین تا به سمت نور مناسب بچرخه.

|گروه هنری خواجویی|